Flyboarding jest coraz bardziej popularny i zyskuje wielu nowych zwolenników. Jest doskonałym rozwiązaniem na aktywny i pełen adrenaliny letni wypoczynek. Polega na unoszeniu się nad wodą na desce, która jest podłączona za pomocą węży do turbiny skutera wodnego. Można wykonywać na niej akrobacje, skoki albo po prostu unosić się nad wodą.
Co to jest Flyboarding?
Flyboarding należy do jednej z najnowocześniejszych dyscyplin sportowych. Twórcą flyboardingu jest Franky Zapata, francuski mistrz świata w pływaniu na skuterze wodnym, opatentował on swój wynalazek w 2011 roku. Czym jest flyboarding? Bazą atrakcji jest deska unoszona pod dużym ciśnieniem nad powierzchnią wody, w zależności od umiejętności użytkownika może ona unosić się na powierzchni od kilku do kilkunastu metrów wysokości. Pierwsze urządzenia wykorzystywane do tych akrobacji ważyły nawet kilkanaście kilogramów, obecnie są one dużo lżejsze, ważą około 5 kg. Do uprawiania flyboardingu niezbędny jest skuter wodny, woda znajdująca się pod powierzchnią jest wypychana pod bardzo wysokim ciśnieniem, dzięki temu wynosi użytkownika na pewną wysokość. Opanowanie tej umiejętności nie jest takie trudne, a instruktorzy przez cały czas obserwują i zabezpieczają wodny lot. Warto wiedzieć, że skuter wodny powinien mieć minimalną moc 130 KM, jego turbina jest połączona z deską specjalnym wężem, woda jest przekazywana przez dwie dysze, które są umieszczone pod deską. Jedna osoba musi znajdować się za kierownicą skutera i operować manetką gazu. Zwiększając gaz i obroty silnika dochodzi do zwiększenia ciśnienia wody i podwyższenia wysokości na, której znajduje się amator flyboardingu. Flybarding w porównaniu do takich sportów wodnych jakwindsurfing i kitesurfing, jest o wiele bardziej ekstremalny. Popularnym i porównywalnym sportem jest również wakeboard, który polega na założeniu na nogi specjalnej deski, a w dłoniach użytkownik trzyma linę przymocowana do motorówki, dzięki temu można płynąc gładko i płynnie pokonując spore odległości. Wakeboard jest połączeniem trzech sportów, surfingu, nart wodnych oraz snowboardingu.
Oprócz klasycznej odmiany flyobardingu można wyróżnić jeszcze:
- jet pack, czyli odrzutowy plecak,
- Flyride, latający skuter wodny,
- Water Hoverboard, wąż z wodą jest umocowany za deską, a nie bezpośrednio na jej środku.
W jaki sprzęt do Flyboardingu należy się zaopatrzyć?
Niezbędny sprzęt do flyboardingu to przede wszystkim:
- odpowiednia deska razem z butami,
- wąż do podłączenia skutera wodnego z deską, może mieć długość 18 albo 23 metrów,
- specjalne ruchome łożysko niezbędne do połączenia węża i deski,
- kask ochronny, kamizelka albo specjalna pianka,
- skuter o mocy nie mniejszej niż 130 KM, wyposażony w specjalną podwójną śrubę, zwiększającą ciśnienie wody, doświadczeni użytkownicy flyboardingu korzystają ze skuterów wodnych o mocy nawet 200 KM.
- dobrym rozwiązaniem jest, kiedy skuter jest wyposażony w dedykowany ponton asekuracyjny osłaniający uczestnika flyboardingu przed zderzeniem, wpływa również korzystnie na stabilność skutera.
Sprzęt do flyobardingu to duży wydatek, w zależności od opcji, trzeba liczyć się z wydaniem około stu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ekstremalne sporty wymagają zaopatrzenia się w dobrej jakości sprzęt ochronny. Najlepiej zaopatrzyć się w komplet składający się z lekkiej pianki, kasku zaopatrzonego w nauszniki oraz kamizelki ratunkowej. Pianka jest najlepszym zabezpieczeniem przed kontaktem z zimną wodą, zapewnia również komfort w trakcie unoszenia się nad wodą. Upadek do wody z dużej wysokości jest porównywany do zetknięcia się z betonową ścianą, dlatego ważne jest skuteczne zabezpieczenie głowy. Ubranie ochronne może zabezpieczyć całe ciało przed kontuzjami, jest to bardzo ważne w przypadku początkujących sportowców. Nawet w przypadku wypożyczania sprzętu, co jest wersją dużo bardziej ekonomiczną, można zaopatrzyć się w specjalistyczne dobrze wykonane i dopasowane do stóp buty. Jeśli przylegają one we właściwy sposób do stóp, koordynacja całego ciała jest o wiele lepsza, kontrola nad deską jest dużo większa, a wykonywanym ewolucjom towarzyszy większy komfort.
Jak spróbować Flyboardingu?
Do pierwszego kontaktu z flyboardingiem nie ma potrzeby wykonywania specjalnych przygotowań, wystarczy przestrzegać poleceń instruktora. Na desce do snowboardu występują podobne wiązania butów, w obydwu przypadkach jazda polega na balansowaniu całym ciałem, dlatego osoby, które jeżdżą na snowboardzie, zapewne szybciej opanują sztukę jazdy na flyboardzie. Na pewno jest to sport wymagający siły oraz poczucia świadomości własnego ciała. Przed wykonaniem pierwszej jazdy warto wiedzieć o kilku zasadach:
- Stojąc na desce w wodzie, należy wykonać ruch wciągnięcia deski pod siebie, tak aby można było na nie stanąć.
- Deska zacznie się unosić, kiedy osoba kierująca skuterem doda gazu, wówczas trzeba rozłożyć na niej równomiernie cały ciężar stóp.
- Wypchnięcie bioder do przodu pozwala uzyskać pionową pozycję ciała, uginając nogi w kolanach, można naturalnie balansować ciałem. Wykonanie tych ruchów umożliwia utrzymanie się na wodzie.
Bardzo ważne jest takie poruszanie się na desce, aby nie zaplątać węża, jeśli dopływ wody zostanie odcięty, uczestnik sportów wodnych wpadnie do wody. Dobrym sposobem na to, jak zacząć flyboarding, jest umiejętność balansowania ciałem. Trzeba zapamiętać, że przenosząc ciężar ciała na prawo, również w tę stronę kierowana jest deska, adekwatnie jest ze stroną lewą. Poruszając palcami u stóp do dołu, deska kieruje się do przodu, z kolei kierując palce u stóp do góry, deska kieruje się do tyłu. Należy uważać, aby nie przenosić ciężaru ciała na pięty, ponieważ może to skutkować upadkiem na plecy, trzeba również pamiętać, aby wąż znajdował się cały czas z tyłu. Aby utrzymać pionową postawę ciała, najlepiej patrzeć przed siebie, a nie w kierunku wody.
Gdzie spróbować Flyboardingu?
Żeby cieszyć się dużą frajdą, jaką daje flyboarding, nie trzeba wcale udawać się na zagraniczne podróże. Do latania nad wodą wystarczy duży zbiornik wodny, po którym można poruszać się skuterem wodnym, jest wiele takich miejsc na Mazurach, nad morzem. Niedaleko Warszawy latanie jest dostępne w Zegrzu, nad Zalewem Zegrzyńskim, w Poznaniu nad jeziorem Kierskim, a nawet w okolicach Katowic oferowane są lekcje flyboardingu dla dwojga. Osoby poniżej 18 roku życia mogą uprawiać ten sport tylko w obecności dorosłych opiekunów, zazwyczaj jest to sport dla ludzi do 100 kg masy ciała, ale nie ma przeszkód, aby cięższe osoby również korzystały z flyboardingu, będzie im tylko trudniej wznieść się na dużą wysokość.