Nie da się ukryć, że lato dla każdego z nas jest momentem długo wyczekiwanym. To właśnie podczas tej pory roku mamy najwięcej energii i najwięcej sił na to, by zaangażować się w zupełnie nowe aktywności, których baliśmy się wcześniej spróbować. Nie da się również ukryć temu, że pogoda na zewnątrz sprzyja wypoczynkowi nad różnymi zbiornikami wodnymi i nie tylko. Wobec tego rosnącą popularnością w sezonie letnim cieszą się bez wątpienia sporty wodne. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o tradycyjne wioślarstwo czy kajakarstwo. Istnieje bowiem wiele aktywności, które wymagają co prawda specjalnego sprzętu, jednak gwarantują przy tym niezapomnianą rozrywkę i świetną zabawę. Jedną z nich mogą być narty wodne. Zwykle mówi się, że narty wodne to sport dla odważnych, gdyż dostarczają one niesamowitą dawkę adrenaliny. Jednocześnie śmiało może spróbować nart wodnych każdy zainteresowany. Z pewnością takiej decyzji nikt z nas nie pożałuje.

Co to narty wodne?

Narty wodne to z pewnością ten rodzaj sportu, który na pierwszy rzut oka może brzmieć wyjątkowo egzotycznie. Zwykle narty kojarzą się nam raczej z zima i szusowaniem po stokach. Niemniej jednak okazuje się, że równie dobrze można wykorzystać je w sezonie letnim i co więcej, można z nich skorzystać podczas wypoczynku nad zbiornikiem wodnym. Jeśli ktokolwiek z nas kojarzy czym jest wakeboard, to można powiedzieć, że narty wodne są jego bliźniaczą dyscypliną. Narty wodne pozwalają bowiem „szusować” po powierzchni wody dokładnie w ten sam sposób co po stoku narciarskim. Dzięki nim możemy na nowo poczuć przypływ adrenaliny w naszych żyłach i poczuć niczym nieograniczoną wolność. Warto zauważyć, że narty wodne nie tylko można uprawiać za motorówką. Obecnie aranżowane są coraz częściej wyciągi, nawet na zamkniętych zbiornikach wodnych, które umożliwiają wykorzystanie potencjału nart wodnych. Z całą pewnością sport ten dedykowany jest każdemu, kto nie boi się odrobinę zmoczyć i chce zaszaleć.

Jakie narty wodne wybrać?

Jeśli zapadła już decyzja odnośnie tego, że decydujemy się na narty wodne, to istnieją dwie możliwości. Otóż sprzęt ten możemy wypożyczyć, ale również zakupić na własność. Okazuje się, że to właśnie zakup nart wodnych staje się o wiele lepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Otóż z prostego powodu, przy zakupie nart wodnych możemy samodzielnie dopasować je do naszych potrzeb i preferencji, a często także i do umiejętności. W efekcie sama zabawa, a być może nauka jazdy na nartach wodnych będzie o wiele przyjemniejsza. Jednak w jaki sposób możemy dopasować narty wodne i które modele wybrać? Otóż zacznijmy od tego, że do wyboru mamy kilka rodzajów nart wodnych. Wyróżniamy bowiem:

  • narty wodne combo- są to często wybierane modele ze względu na ich wszechstronność. Świetnie sprawdzają się one również jako pierwsze narty wodne dla początkujących.
  • narty wodne slalomowe- są to narty wodne przeznaczone dla użytkowników o wiele bardziej zaawansowanych. Umożliwiają one bowiem wykonanie spektakularnego zakrętu na jednej narcie i sprawiają, że start z doku jest o wiele szybszy.

Oczywiście przy wyborze nart wodnych musimy także uwzględnić ich konstrukcję. Chodzi głównie o:

  • wąski tunel- jest to rozwiązanie dedykowane osobom, które wolą jeździć w pozycji całkowicie wyprostowanej lub lekko odchylonej.
  • wklęsły tunel- to rozwiązanie dla osób, które chcą jeździć na nartach wodnych lekko pochylone lub ze zgiętymi kolanami.

Poza tym, warto również wybrać narty wodne z funkcjonalnością FIN, która znacznie ułatwi manewrowanie nimi i wykonywanie poszczególnych slalomów na powierzchni wody. Kolejno warto również zwrócić uwagę na to, jaka jest długość nart wodnych. Warto w tym celu skorzystać z profesjonalnego doradztwa, gdyż długość nart wodnych powinna zostać dobrana do naszej budowy anatomicznej. Znaczenie ma tu nie tylko nasza waga, ale także i nasz wzrost. Warto mieć to na uwadze, gdyż idealnie dobrane narty wodne znacznie nam ułatwią stawianie na nich swoich pierwszych kroków.

W jaki sprzęt należy się zaopatrzyć?

Jeśli wiemy już, że rozpoczynamy przygodę na nartach wodnych i wiemy już jak dobrać narty wodne, to jeszcze warto zwrócić uwagę na to, w co dodatkowo powinniśmy się wyposażyć. Otóż niezbędne okażą się również akcesoria zapewniające nam komfort oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Na samym wstępie niezbędny będzie nam kapok. Nawet jeśli umiemy pływać, to z całą pewnością taki kapok może okazać się niezbędny. Podczas upadku na nartach wodnych, z dużą prędkością, taki kapok pozwoli się nam znacznie szybciej wydostać na powierzchnię wody. Dodatkowo możemy również zaopatrzyć się w specjalne rękawice. Podczas jazdy na nartach wodnych, przez cały czas musimy trzymać się drążka, co może doprowadzić do powstania bolesnych odcisków. Dodatkowo wilgotne dłonie znacznie szybciej będą ześlizgiwać się z drążka, co zwiększa ryzyko upadku. Korzystają z rękawic, taki problem nie będzie więcej naszym zmartwieniem.

Narty wodne na wyciągu

Narty wodne na wyciągu to świetny sposób na to, by rozpocząć z tym sportem swoją przygodę. Dzięki temu, że zwykle wyciągi umieszczone są na zamkniętych zbiornikach wodnych, można zachować o wiele lepszą kontrolę nad nartami wodnymi. Dodatkowo można również dopasować prędkość poruszania się wyciągu do swoich możliwości i umiejętności. W ten sposób o wiele szybciej opanujemy sztukę jeżdżenia na nartach wodnych.

Narty wodne z motorówki / skutera

Narty wodne z motorówki lub narty wodne za skuterem to bardziej zaawansowana forma jazdy. W tym wypadku skuter czy motorówka rozwijają znacznie wyższe prędkości, a to z kolei sprawia, że takie narty wodne są przeznaczone dla osób bardziej zaawansowanych. W warunkach otwartego zbiornika wodnego wymagana jest nie tylko odpowiednia technika jazdy, ale także i siła oraz opanowanie. Wobec tego z pewnością narty za skuterem czy narty wodne z motorówki są przeznaczone dla osób, które swoją pierwszą przygodę z tym sportem mają już za sobą i są pewne swoich umiejętności.

Gdzie spróbować nart wodnych?

Obecnie nart wodnych można spróbować praktycznie wszędzie. Jednocześnie najdogodniejsze warunki zarówno dla profesjonalistów jak i początkujących oferowane są w Wakepark Wrocław. Tam pod okiem najlepszych instruktorów można uczyć się jazdy na nartach wodnych lub w świetnych warunkach doskonalić swoje umiejętności. Oferowane są tam również inne atrakcje, z których warto skorzystać. Z pewnością jeśli poszukujemy idealnego miejsca na spróbowanie jazdy na nartach wodnych, to wspomniany już Wakepark Wrocław czeka na nas z otwartymi drzwiami.