Nie da się ukryć, że lato to świetny moment na to, by próbować wszelakich aktywności fizycznych, na które wcześnie byśmy się nie zdecydowali. To właśnie w wakacje najczęściej decydujemy się wypoczywać nad zbiornikami wodnymi, a to z kolei daje nam możliwość korzystania z nieograniczonych rodzajów sportów wodnych. Oczywiście większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co to jest Windsurfing i dla wielu z nas sport ten wydaje się zbyt wymagający, a być może nawet i dość ryzykowny. Jednocześnie nie możemy zapomnieć o tym, że sporty wodne to przede wszystkim ogromna różnorodność, która pozwala nam dopasować daną aktywność idealnie do swoich możliwości i oczekiwań. Wśród wszystkich amatorów wypoczynku nad wodą, coraz większą popularnością cieszy się Kitesurfing. Sport ten uważany jest za świetną aktywność na zbiornikach wodnych dla każdego, bez względu na wie, czy przygotowanie kondycyjne. Wobec tego, czym jest Kitesurfing i jak można rozpocząć z nim swoją przygodę?

Co to jest Kitesurfing?

Wakeboard czy narty wodne to popularne sporty wodne, w które- szczególnie w sezonie letnim- bardzo chętnie się angażujemy. Nie da się ukryć, że lato składnia nas do tego, by próbować rzeczy nieoczywistych i takich, na które wcześnie nie moglibyśmy się zdecydować. Jednocześnie warto dowiedzieć się, czym jest Kitesurfing. Być może to właśnie ten sport wodny skradnie nasze serca i zapragniemy rozpocząć z nim swoją przygodę? Cóż, śmiało można powiedzieć, że Kitesurfing do niedawna była mało znaną dyscypliną sportu. Jednocześnie jest to wyjątkowy rodzaj aktywności fizycznej, która przeznaczona jest dla osób lubiących adrenalinę, dreszczyk emocji, a także i świetną zabawę. Obecnie Kitesurfing stało się hobby nawet dla całych rodzin, gdyż w sport ten może się zaangażować każdy- zarówno dorośli jak i dzieci. Pierwsze latawce kitesurferów pojawiły się około 30 lat temu na wybrzeżu Stanów Zjednoczonych i od tego momentu, sport ten zyskiwał sobie coraz to większe grono zwolenników. Kitesurfing można dokładnie zrozumieć jako „ślizg po wodzie” i na tym właśnie ten sport polega. Kitesurferzy dysponują deska wyposażoną w dodatkowy latawiec i w odróżnieniu od windsurferów, prowadzą oni deskę po krawędzi, a nie w zupełności na płasko. Co więcej, do uprawiania Kitesurfingu potrzebne są akweny wodne, które spełniają określone warunki. Muszą one być:

  • duże i otwarte;
  • wyposażone w pustą przestrzeń na lądzie, która umożliwi startowanie;
  • pobawione wystających przeszkód przy brzegu;
  • wyposażone w płytką i gładką linię brzegową;

Jak więc widać Kitesurfing jest sportem wyjątkowym, który wymaga odpowiednich warunków, umiejętności oraz koniecznie także i odpowiedniego sprzętu.

W jaki sprzęt należy się zaopatrzyć?

Wydawać by się mogło, że kwestia tego jak zacząć Kitesurfing jest wyjątkowo prosta. Wystarczy znaleźć odpowiedni akwen wodny i rozpocząć z nim swoją przygodę. Jednak nie można zapomnieć o tym, że nie da się uprawiać kitesurfingu, bez odpowiedniego wyposażenia. W głównej mierze chodzi tu o podstawowy sprzęt, który rzeczywiście pozwoli się nam tego sportu nauczyć i czerpać z niego ogromną przyjemność. Tak więc co jest podstawą do rozpoczęcia przygody z Kitesurfingiem? Otóż na pierwszym miejscu możemy wskazać na deskę z latawcem. Oczywiście warto pamiętać, że na rynku ze sprzętem do Kitesurfingu z całą pewnością znajdziemy wyjątkowo różnorodne modele, zarówno te, które przeznaczone są dla osób początkujących oraz także i takie, które dedykowane są profesjonalistom. Najważniejsze staje się więc dobranie odpowiedniej deski do swojego poziomu i umiejętności. Deski z latawcem dla użytkowników początkujących są zwykle wykonane z lekkich i odpowiednio wypornych materiałów. Ważne jest także to, by na pierwszy raz nie wybierać zbyt pokaźnych rozmiarów latawca, gdyż w pierwszej kolejności musimy się nauczyć nad nim panować i go odpowiednio kontrolować. Nieco bardziej zaawansowani użytkownicy mogą decydować się nawet na wąskie deski, z wyraźnymi krawędziami, a także na o wiele większe latawce. Dodatkowo przyda się również odpowiedni strój, najlepiej pianka do pływania oraz kamizelka ratunkowa. Z początku z pewnością zaliczymy wiele, spektakularnych upadków do wody, na co warto się przygotować. Przydatne mogą okazać się również rękawiczki. To właśnie one pomogą nam na początku zaznajomić się z linkami latawca i jednocześnie uchronią nasze dłonie przed odciskami. Przydadzą się również stateczniki i bar, czyli drążek do którego mają zostać przymocowane linki latawca. Z czasem, jak opanujemy już podstawy i nauczymy się odpowiednio kontrolować swoje poczynania na desce, będziemy mogli się pokusić o wykonywanie akrobacji i trików, a w tym celu konieczny nam będzie stabilny bar. Wobec tego warto się w niego wyposażyć już na samym początku i nie narażać później na dodatkowe koszty.

Jak spróbować kitesurfingu?

Spróbowanie Kitesurfingu wcale nie jest takie oczywiste, jak może się nam to wydawać. Tak naprawdę osoby, które dopiero co zamierzają swoją przygodę z tym sportem wodnym rozpocząć, powinny poszukać odpowiednich ośrodków, które dają możliwość skorzystania z zaaranżowanego idealnie akwenu wodnego, a także oferują pomoc doświadczonego instruktora. W ten sposób o wiele łatwiej będzie nam opanować podstawy, a także nauczyć się kontrolowania latawca. Z kolei osoby, które pierwszą przygodę z tym sportem mają już za sobą, a także posiadają odpowiedni sprzęt i wyposażenie, mogą zdecydować się na samodzielne próby, na odpowiednim akwenie wodnym. Musi on im bowiem zapewnić odpowiednio dużą ilość wolnej przestrzeni zarówno na powierzchni wody jak i na brzegu, by można było wygodnie wystartować. Na niektórych akwenach wodnych zaaranżowane zostały specjalne szkółki, które oferują niezbędną pomoc i odpowiednio przygotowany brzeg akwenu wodnego, by można było wygodnie wystartować i po prostu cieszyć się możliwościami uprawiania tego niesamowitego sportu wodnego.

Gdzie spróbować Kitesurfingu?

Nie da się ukryć, że do rozpoczęcia przygody z Kitesurfingiem najlepiej wybrać się do specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, która dodatkowo zaoferuje nam pomoc doświadczonych instruktorów. Takie szkółki istnieją tak naprawdę w wielu miastach w naszych kraju i oferują idealnie przygotowane warunki do tego, by stawiać pierwsze kroki na desce z latawcem. Po takim krótkim szkoleniu, śmiało będzie można wypłynąć na znacznie głębsze wody i próbować swoich sił na normalnych, otwartych akwenach wodnych. Warto więc się na to zdecydować i cieszyć nowym doświadczeniem.